09-7941262 (א-ה, 10:00-16:00) | www.comfortliving.co.il | לדברי דואר: העמל 5, קרני שומרון 4485500

מאמרים | תקנון האתר | הוראות החזרה 

מהם מדרסים ולמה צריך אותם?

במהלך השנים אנחנו יכולים לראות עליה ניכרת במספר האנשים אשר משתמשים במדרסים. עליה זו נובעת משתי סיבות, ראשית, יותר אנשים ספורט שדורש עבודת רגליים, מה שמאלץ אותנו להשתמש במדרסים. שנית, אנחנו יכולים לראות התקדמות עצומה בתחום אשר מביאה לידי כך שיותר ויותר אנשים יכולים למצוא מדרסים שמתאימים להם באופן אישי. לכך יש להוסיף את המודעות בנושא, אשר כמו בכל תחום, מושכת אנשים להשתמש במדרסים באופן תדיר יותר.

 

בשביל להבין מדוע אנחנו זקוקים למדרסים, מי זקוק להם ומה בדיוק הם עושים, חשוב להבין מה זה בכלל מדרס. מדרס הוא למעשה כמין תחתית עשויה סיליקון, שעם או חומרים אחרים, אשר ניתן להכניס אל תוך הנעל והוא משמש מדרך במקום המדרך המקורי.

 

הסיבה שמשתמשים במדרסים היא, שכפות הרגליים שלנו משמשות אותנו ליציבות הגוף, כתוצאה מכך מופעל לחץ רב עליהן. הרי כל משקל הגוף נע על כפות הרגליים. עומס זה יכול ליצור נזק ליכולת שלנו לעמוד, ללכת, לרוץ. אחת כמה וכמה כשאנחנו משתמשים במשטחים שונים, למשל אספלט, פרקט, כורכר ועוד. שימוש גובר במשטחים קשיחים מאלץ אותנו להשתמש במדרסים באופן תדיר יותר, לעומת זאת אם אנחנו נשתמש במשטחים רכים (חול, בוץ, דשא) אז סביר להניח שלא נצטרך להשתמש בהם.

 

כפי שציינו, ספורטאים רבים משתמשים במדרסים, מדובר בעיקר בספורטאים שעושים הרבה עבודת רגליים, הכוונה לטניסאים, רצים, רוכבי אופניים, כדורסלנים, כדורגלנים ואפילו שחקני גולף. הסיבה היא שהם מאמצים את הרגליים במשך כל הפעילות ולכן נוצר עומס רב של הגוף על הרגליים, מה שדורש מהם להשתמש במדרסים שיוכלו לשמור על יציבות כף הרגל.

 

בדרך כלל בשביל לדעת אם יש צורך להשתמש במדרסים, עושים מספר בדיקות, הן של כף הרגל (אם היא שטוחה, קמורה), מבנה הברך, יבלות, וכן במקרים בהם יש יבלות שחוזרות על עצמן שוב ושוב או דורבן העקב, אז יש צורך במדרסים. בנוסף, נהוג לבדוק את מצב הגב, שכן כאבי גב חוזרים ונשנים ובפרט פריצת גב, הם סימן לכך שיש צורך להשתמש במדרסים.

איפה עושים את הבדיקות והיכן ניתן לרכוש מדרסים

על מנת לוודא האם יש צורך להשתמש במדרסים, צריך לעבור בדיקות בכפות הרגליים ובחלקים אחרים של הגוף, כפי שציינו. לשם כך יש לפנות למכון אורטופדי מוסמך, שם אפשר להיבדק על ידי מדרסן. ניתן גם לפנות אל אורטופד במרפאה שלו בשביל לבדוק זאת.

 

במידה ומתברר שאכן יש צורך במדרסים, אז יתבצעו מדידות נדרשות על מנת ליצור מדרסים בהתאמה אישית. את המדרסים ניתן לרכוש במכונים שמתעסקים בכך באופן ספציפי. חשוב לציין, כיום נמכרים הרבה מאוד "מדרסים" רגילים, כלומר מדרסים שמתאימים לכולם. אך לא מדובר באמת במדרסים אלא ברפידות לנעליים שהם דבר שונה לגמרי מהדבר האמיתי בו אנחנו אמורים לשתמש.